Fira (Thira) from town look-out promenade (WM6DRW)
by Dorcadion Team

Cache Type: Geocache|Virtual Cache WM6DRW (Visit Cache Page)
N 36° 25.202 E 25° 25.849
( 36.420033333333, 25.430816666667 )

Location: , Greece
Hidden: 2009-05-18
Cache Size: Cache Size: Virtual
Difficulty: Difficulty full-point  Terrain: Terrain full-point

Download Icon GPX file   (built by the PCWize GPX Generator)

Synopsis:
In capital of Santorini, Fira (...or Thira in Greek), you can spent hours and hours on look-out promenade on the edge of former supervulcano caldera, where on terraces was built this marvelous small town. Vistas are stunning...

Details:
Views here, on Fira promenade and free accessible terraces on the cliff are really breathtaking, especially if is good weather and visibility. ...and sunrises and sunsets are as from dreams. You are only 220 m above sea level, but vistas over huge former crater, sunken in the sea, and town on its walls is fantastic.

City Name: Fira (Thira)

View Type: Over Water

Location Type: Man-made Structure

City Lights: yes

Terrain: 5 stars

Visit Instructions: vyfotit se

SANTORINI

Když plujete na tento ostrov lodí, vypadá to, jako byste přijížděli do obrovského kráteru. Mimochodem tomu tak vskutku je. Stojí za to neletět letadlem, ale přijet trajektem.

Ostrov Santorini je zbytkem po výbuchu starověkého ostrova Théra kolem roku 1500 před Kristem. Byl to nejsilnější známý sopečný výbuch v historické době, asi desetkrát silnější než výbuch legendární sopky Krakatoa. Celé souostroví Santorini je touto sopečnou historií na každém kroku poznamenáno. Nejkrásnější pohledy jsou právě do obřího zatopeného megakráteru, po jehož obvodu zbyly malé ostrovy a uprostřed něhož se začíná objevovat nový ostrov z lávy - Nea Kamenni (tedy "nové kamení").

Théra je hodně přeplněná turisty, Oia trochu méně. Pláže jsou fakt krásné, ale je na nich plno lidí. Dost lidí připlouvá na Théru s cestovkami na jeden den z Kréty nebo z jiných ostrovů (české cestovky nabízejí k zájezdům na Krétu výlet lodí na Santorini jako svůj nejpředraženější fakultativní výlet). Přes den si turisté prohlížejí ostrov a k večeru se po pěšinách pouštějí dolů do kráteru, kde na ně čekají lodě.

Jestliže chcete poznat i nějaké památky na ostrově, pak se určitě vydejte do Ruin starobylé Théry. Stojí to za to, a pokud přijdete se západem slunce, tak se váš zážitek ještě umocní, protože slunce prosvítá těmi ostrůvky na druhé straně kráteru.

Krásné bydlení je v nějakém hotelu na útesu. Východní okraj útesů je jimi prakticky obestavěn. Tyto útesy jsou až 300 metrů vysoké, ale myslím, že pokud máte děti, není to při současném vybavení některých hotelů rozumné. Radši bych zvolil ubytování kousek od moře, protože dolů je to fakt šílenej krpál a náhoda je vůl. Také nepočítejte s tím, že si užijete radovánky u moře, protože ač jste od něj pár metrů a stále na moře koukáte, je to přeci jen o tři sta metrů jinde.

V noci to na Santorini žije, někdy až moc. Ostrov sám je co do krajiny velmi krásný, a tak se nedivte, že je to jeden z nejčastějších cílů líbánek. Zdejší typická architektura mi hodně připomíná tuniské Sidi Bou Said -- bílé zdi a modré dveře a okenice. Specialitkou Santorinu jsou modré střechy. Ty břehy Théry, které neobklopují kráter, mívají hezké pláže.

Trajekt jezdí na Théru z Parosu, Naxosu, Iosu a někdy i ze Sifnosu. Denně pluje loď na Mykonos. V létě jezdí rychločlun na zbytek kykladských ostrovů. Méně často pluje trajekt na Krétu, Thessaloniki, Rhodos, Karpathos, Milos, Folegandros, Kassos a Halki. Na ostrově je také mezinárodní letiště s kódem JTR a vojenské základny.

Varianta názvu ostrova Santorini: Santorín, Thíra, Thira, Théra, řecky Santorini, Σαντορίνη
Santorini letecky

Přímé lety jsou nejlepší s nějakou českou nebo německou cestovkou, případně u nich sehnat charterovou letenku. Jiná možnost jsou německé lowcosty. Létá tam AirBerlin z Berlina (Tegel) a Norinberka. Condor létá ze Stuttgartu, Dusseldorfu a Frankfurtu. Letiště na Santorini se označuje jako Thira a má kód JTR, který se hodí při hledání spojení (skoro v každém letenkovém systému se Santorini jmenuje jinak, ale JTR je univerzální).

Druhá možnost je letět se Skyeurope nebo Click4Sky do Athén nebo Soluně (Thesaloniki) a vyhledat si nějaký místní spoj na www.olympicairlines.com . Jsou docela drahé, možná bude lepší vzít to z Athén trajektem.

Hint: (hover over pencil to decrypt) vyfotit se :)
ilsbgvg fr :)

GPSr Comment:
None

Keywords:
devtek, pcwize

Want to build your own .GPX file and cache page? Click here. It's free.